postheadericon Rodzaje, próby i kolory złota

Biżuteria może być doskonałym prezentem na różne okazje, zarówno dla kobiety jak i dla mężczyzny. Jeśli jednak chcemy podarować pierścionek, łańcuszek, spinki do krawata czy kolczyki komuś wyjątkowemu, musi to być biżuteria elegancka i stylowa. Taką biżuterią jest na pewno ta wykonana ze złota.

Złoto, obok platyny, jest metalem szlachetnym, który z powodzeniem wykorzystywany jest do produkcji biżuterii już od wielu wieków. Od zawsze uważano je także za niezwykle cenny i wyjątkowy metal szlachetny. Już w starożytnym Egipcie złoto uważane było przez faraonów za symbol ich boskiej władzy. W jedynym nierozgrabionym grobowcu Tutanchamona odkryto aż 40 ton tego kruszcu.

Złoto jest bardzo często wykorzystywane w jubilerstwie do produkcji biżuterii praktycznie każdego rodzaju, zarówno tej drobnej, jak i większej, jak choćby zegarki damskie i męskie czy łańcuszki. Ze złota wykonuje się spinki do krawata i do mankietów, obrączki, pierścionki zaręczynowe, a także eleganckie kolczyki, medaliki i inne stylowe zawieszki. Niezwykle eleganckie, cenne i trwałe są także złote łańcuszki, różnej grubości i długości.

W jubilerstwie najczęściej wykorzystuje się złoto żółte i złoto białe. Bardzo często łączy się także oba te rodzaje złota, dzięki czemu powstają eleganckie i niepowtarzalne kompozycje. Białe złoto nie występuje w przyrodzie. Jest to stop złota, który otrzymuje się w wyniku wprowadzenia do niego składników stopowych takich jak: nikiel, srebro, cynk, platyna czy pallad. Złoto białe imituje swoją barwą platynę.

Niektórzy producenci biżuterii, do swoich kolekcji wprowadzają także wyroby wykonana ze złota różowego. Złoto w takim kolorze otrzymuje się przez dodanie do niego odrobiny miedzi. Najczęściej ten rodzaj złota łączony jest ze złotem żółtym i białym. Takie kompozycje złota w trzech kolorach spotkać można przeważnie w kolekcjach pierścionków i obrączek ślubnych.

Złoto doskonale komponuje się z kamieniami szlachetnymi i mniej szlachetnymi w różnych kolorach: z cyrkoniami, diamentami, topazami, szmaragdami, granatami, brylantami i wieloma, wieloma innymi. Dzięki temu każdy może znaleźć wśród złotej biżuterii coś idealnie pasującego do swojego charakteru i gustu.