postheadericon Biżuteria z platyny

Biżuterię można wykonywać z wielu różnego rodzaju materiałów. Do najbardziej cennych kruszców służących do produkcji biżuterii damskiej, a także biżuterii męskiej, służą złoto: białe, żółte i różowe, a także platyna.

Platyna jest dosyć rzadkim metalem szlachetnym, dużo cenniejszym niż złoto. Znana i wykorzystywana była już w starożytnej Grecji i Cesarstwie Rzymskim, jako stop z innymi metalami, które zwykle jej towarzyszą, takimi jak ruten, rod, pallad, osm, iryd. Znana była także przez Indian prekolumbijskich. Przez Europejczyków odkryta została dopiero w XVI wieku w Kolumbii, kiedy to hiszpański podróżnik Francisco Ulloa odkrył „srebro”, które nie chce się topić. Nazwa platyna, pochodzi od łacińskiego słowa platina, które oznacza małe srebro, sreberko.

Platyna jest koloru szarobiałego. Najszersze zastosowanie metal ten znalazł w jubilerstwie, a także w technice dentystycznej. Rzadkość występowania sprawia, że obecnie, platyna jest dużo droższa niż złoto. Sprawia to także, że biżuteria wykonana z platyny, jest droższa niż wyroby jubilerskie  ze złota.

Z tego szlachetnego kruszcu wykonuje się biżuterię dla kobiet, a także biżuterię męską. O niezwykłości i niepowtarzalności biżuterii platynowej świadczy fakt, iż została ona znaleziona w grobowcach egipskich faraonów sprzed 4000 lat. Jakże niezwykle cenna i piękna musi być platynowa biżuteria, skoro nosili ją sami władcy starożytnego Egiptu, którzy traktowani byli jak bóstwo.

Projektanci biżuterii wiedzą, że platyna doskonale komponuje się z diamentami. Te dwa niezwykle szlachetne i piękne kruszce tworzą cudowne dzieła sztuki. Z platyny wykonuje się przeważnie drobne elementy biżuterii, takie jak pierścionki, ślubne obrączki i różnego rodzaju zawieszki. Rzadziej spotkać można kolczyki i inną biżuterię wykonaną z tego szlachetnego metalu. Wszystkie znane i cenione firmy jubilerskie oferują swoim klientom niepowtarzalną platynową biżuterię. Bardzo często właśnie z platyny wykonywane są pierścionki zaręczynowe, a także obrączki ślubne, które dodatkowo ozdabia się diamentami. Bo każdy wie, że specjalne okazje wymagają specjalnej oprawy.